A RAJD

           

Organizatorami I Rowerowego Rajdu Trzeźwości, który odbył się 28 września na terenie Gminy Miączyn były: Szkoła Podstawowa w Miączynie – Bożena Ilczuk – dyrektor, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie – Jadwiga Bratkowska – dyrektor oraz Gmina Miączyn.

 

Głównym celem rajdu było propagowanie wśród młodzieży zdrowego stylu życia
w trzeźwości oraz integracja lokalnej społeczności. O godzinie 9.30 przy budynku Straży Pożarnej  w Miączynie pojawili się  miłośnicy turystycznego kolarstwa. Ku zadowoleniu organizatorów na starcie rajdu zgromadziło się dużo więcej chętnych niż się spodziewano. W sumie w rajdzie wzięło udział ponad 80 osób.  Liczba biorących udział w imprezie mówi sama za siebie, że to dobry
i trafiony pomysł. Zaproszenie przyjęły  dzieci, rodzice i nawet dziadkowie.
Miłą niespodziankę sprawił wszystkim uczestnikom rajdu Europoseł do Parlamentu Europejskiego Pan Arkadiusz Bratkowski, który również stawił się na starcie miączyńskiej rowerowej eskapady. W peletonie nie zabrakło Wójta Gminy Miączyn Pana Józefa Długosza. Przed wyjazdem wszyscy cykliści otrzymali pamiątkowe żółte koszulki z logo rajdu, które zakupiono z funduszy Gminnej Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przed wyruszeniem w trasę policjanci z zamojskiej drogówki, którzy pilotowali rowerzystów, dokładnie omówili i zapoznali uczestników z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze.  Nad bezpieczeństwem naszych rowerzystów czuwali również policjanci z Posterunku
w Miączynie na czele z Kierownikiem Panem Robertem Wosiem oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Miączynie: Joanna Cymborska, Anna Żabska, Maria Rusinek, Małgorzata Polska, Wojciech Kapuściński, Sylwester Domnia, Krzysztof Dzierba i Wojciech Widyma.

Trasa rajdu wiodła drogą powiatową Miączyn – Świdniki. Na linię mety zaplanowaną
w świdnickim parku położonym nad niewielkim stawem, rowerzyści dojechali bez niespodzianek. Po zaparkowaniu swoich dwukołowych pojazdów wszyscy zebrali się, aby zregenerować siły oraz upiec przy ognisku kiełbaski. Posileni rowerzyści obejrzeli pokaz udzielania pierwszej pomocy, przygotowany przez ratownika medycznego pracującego na co dzień w Podstacji Pogotowia Ratunkowego w Miączynie. Pokaz był pouczającą lekcją dla młodzieży, jak należy się zachować
w przypadkach, gdy w grę wchodzi ludzkie życie.

W następnej części spotkania odbył się quiz profilaktyczny dotyczący uzależnień przygotowany przez pedagogów – panią Jadwigę Śledź i panią Małgorzatę Woś - ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Miączynie. Uczestnicy quizu otrzymali nagrody, a pozostali wspaniałe niespodzianki ufundowane przez Pana Arkadiusza Bratkowskiego.

Następną niespodzianką przygotowaną dla naszych uczestników był pokaz tresury psa policyjnego. Policjant – opiekun psa demonstrował możliwości i umiejętności swojego  czworonożnego przyjaciela. Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie wśród obserwatorów.

Na zakończenie pobytu w świdnickim parku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnikach przygotowali krótki pokaz swoich umiejętności. Dużą atrakcją była przejażdżka wozem strażackim.

Patronat medialny nad ww. imprezą sprawowała Kronika Tygodnia. Rajd został również nagłośniony w Katolickim Radiu Zamość oraz w Zamojskim Radiu Eska. Na zakończenie pomysłodawca i główny organizator - Pan Andrzej Kucharz, nauczyciel z SP w Miączynie, dokonał podsumowania rajdu. Podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaprosił na kolejną edycję  imprezy w przyszłym roku.

Miączyński Rowerowy Rajd Trzeźwości okazał się nie tylko udaną, ale i potrzebną imprezą, która promowała zdrowy i sportowy tryb życia, jak również okazała się bardzo dobrym narzędziem promującym walory turystyczno- rekreacyjne Gminy Miączyn.

{gallery}RAJD{/gallery}