A MG

W dniu 19 maja 2014 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego w ramach programu Młodzi głosują organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Celem akcji było zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez dostarczenie młodym ludziom informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów, zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział w wyborach młodzieżowych. Poprzez organizację młodzieżowych wyborów, uczniowie poznali w praktyce ich zasady i znaczenie, a także mieli możliwość podjęcia ważnej aktywności obywatelskiej.
Wybory w naszej szkole poprzedzone były lekcjami edukacyjnymi w trakcie których uczniowie zdobywali wiedzę na temat uczestnictwa obywatelskiego, ordynacji wyborczej, uprawnień parlamentu europejskiego, znaczenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej
i praw z tego wynikających.
Szkolne wybory były przygotowane i przeprowadzone przez grupę młodzieży z klasy III A – K. Marczuk, K. Wasąg, K. Mędziak, P. Buczaka i L. Kersbergena.
W gimnazjum uprawnionych do głosowania było 182 uczniów. W wyborach wzięło udział 166 uczniów ze wszystkich klas (frekwencja 91 %). Ważnych głosów oddano 160.
Szczegółowe wyniki:
Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro 11 głosów
Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy 9 głosów
Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy 11 głosów
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 33 głosów
Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch 8 głosów
Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina 7 głosów
Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke 30 głosów
Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP 21 głosów
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 25 głosów
Komitet Wyborczy Demokracja Bezpośrednia 5 głosów

Magdalena Bartnik

{gallery}MG{/gallery}