A REKO15

W piątek 29 maja powiało w naszej szkole średniowieczem.

A wszystko za sprawą grupy „Rekonstrukto”, która  od lat specjalizuje się w przybliżaniu młodzieży przeszłości. Tym razem przenieśliśmy się w mroczne, ale i niebywale fascynujące czasy średniowiecza.

Na scenie pojawił  się rycerz w pełnym rynsztunku, a obok niego giermek – żywcem przeniesiony w czasie Kuba Krasowski, który stoczył z rycerzem popisową walkę na miecze. W trakcie barwnej opowieści rycerz i jego dama  zaprezentowali zgromadzonym cały arsenał średniowiecznej broni, a najbardziej odważni mogli jej dotknąć, podnieść,  spróbować przez chwilę być rycerzem. Niestety, tylko Erykowi Gronowskiemu udało się utrzymać w powietrzu dziesięciokilogramowy miecz.  Ale średniowiecze to nie tylko rycerze i ich walki. To epoka wyjątkowej obyczajowości, zwyczajów, strojów, które niezbyt przypadły do gustu naszym uczennicom. To także czasy, w których stosowano bardziej lub mniej wyrafinowane, ale dość skuteczne kary, o czym na własnej skórze przekonał się zakuty w dyby Kuba Janiec.

Uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na opowieści o rycerzach i ich czasach, udzielali poprawnych odpowiedzi, co szczególnie ucieszyło panią od historii. 

Wszyscy świetnie się bawili, a więc zapraszamy w przyszłym roku. 

Bożena Stoń

{gallery}REKO15{/gallery}