A SP

W grudniu 2016 r. klasa III C przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Należy zaznaczyć, że podobne przedsięwzięcie miało miejsce w poprzednim roku szkolnym.

W tym roku wybór padł na trzyosobową rodzinę. W jej opisie uczniowie przeczytali o problemach osiemnastoletniej Oli – bardzo ambitnej i obdarzonej talentem dziewczynie, która uczy się w liceum, odnosi sukcesy w konkursach przyrodniczych, uprawia sport a do tego lubi rysować. Wzruszyli się losem dziewczyny, która – będąc najmłodszym dzieckiem – nie posiada wsparcia ani ze strony rodzeństwa, ani rodziców. Ojciec – alkoholik i matka-schizofreniczka nie są w stanie zapewnić jej ani wsparcia emocjonalnego, ani odpowiedniego zaspokojenia podstawowych potrzeb. Ola pragnie wyrwać się z patologicznego środowiska i realizować własne ambicje.
W odpowiedzi na potrzeby zawarte w opisie rodziny uczniowie przygotowali 7 paczek, z których 2 były przeznaczone wyłącznie dla Oli.
Oprócz typowych produktów żywnościowych, tj. cukier, sól, mąka, kasza, ryż, płatki, olej, herbata, kawa, konserwy mięsne, rybne czy warzywne znalazły się produkty chemiczne: proszki i płyny do prania oraz płukania, chemia gospodarcza, mydła, szampony, żele, szczoteczki i pasty do zębów.
W paczkach przygotowanych dla Oli uczniowie umieścili nowe obuwie zimowe oraz sportowe (na które dodatkowo się złożyli), ciepłe swetry, profesjonalny szkicownik, książkę przyrodniczą (udało nam się zdobyć jedną z pozycji, o którą prosiła), wody toaletowe, dezodoranty, prostownicę do włosów oraz nową kołdrę i poduszkę (o których wspomniano w opisie rodziny na stronie internetowej).
Do paczek została dołączona kartka zawierająca świąteczne życzenia opatrzone podpisami wszystkich darczyńców.
Oto co wolontariusz Karol napisał w wiadomości elektronicznej zawierającej relację ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:
„Pani Ola nie ukrywała zdziwienia ogromem paczek, lecz kiedy już doszło do niej, jak duża pomoc do niej trafiła, to nie mogła znaleźć słów, by opisać swoją radość. Z wielkim zadowoleniem otwierała kolejne paczki, przystając przy każdej na chwilę i podziwiając ich zawartość. Duże wrażenie zrobiły na niej nowe zimowe buty, w których będzie mogła bez obaw spacerować po lesie. Z zachwytem przymierzała ubrania, doceniając gust darczyńców. Nie ukrywała zaskoczenia faktem, że udało się zdobyć książki bardzo pomocne w jej dalszym rozwoju. Można było dostrzec spokój na jej twarzy, kiedy zaobserwowała dużą ilość żywności, która pozwoli przeżyć spokojnie jej rodzinie do Nowego Roku. Z nieopisaną wdzięcznością przeglądała pocztówkę z życzeniami, a prostownica wywołała u niej piękny uśmiech, który nie schodził długo z jej twarzy.
Co chce powiedzieć od siebie rodzina: Pani Ola serdecznie dziękuje wszystkim ludziom dobrego serca, którzy zrobili dla niej tak wspaniałą paczkę. Ciężko w słowach opisać jej wdzięczność, jaką czuje wobec swoich darczyńców.
Co chce przekazać Tobie wolontariusz: Serdecznie dziękuje za współpracę i życzliwy kontakt. Z wielką przyjemnością było mi panią poznać i posłuchać o niezwykłych młodych ludziach robiących tą paczkę. Życzę wszystkim Wesołych Świąt!
Po takich słowach przeprowadzoną akcję należy zaliczyć do udanych.

Elżbieta Mielnik