M historia

W dniu 11 grudnia 2017 roku Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” przedstawiła pokaz historyczny zatytułowany „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Była to żywa lekcja histori i- prezentacja obyczajowości i kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, a także zapierające dech w piersiach pojedynki z udziałem Krystiana Czajki i Daniela Loby.

Autorzy zwrócili też uwagę widzów na zabawy i rozrywki szlacheckie i plebejskie, ale największą ciekawość wzbudziły procesy czarownic i narzędzia tortur, o czym mogła przekonać się Wiktoria Czuwara siedząca na krześle tortur.

W pokazie uczestniczyli zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Wszyscy świetnie się bawili, a po zakończonym pokazie każdy mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami, strojami, dopytać o szczegóły.

Wszystkie założone cele- popularyzacja wiedzy historycznej, rozwój zainteresowań, kulturalne spędzanie czasu, a także integracja uczniów i nauczycieli gimnazjum i szkoły podstawowej zostały w pełni zrealizowane.

Bożena Stoń