Centralna komisja egzaminacyjna co rok publikuje trzyletnie wskaźniki egzaminacyjne dla gimnazjów, czyli Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD).

Jak podaje słowniczek oświatowy: "Edukacyjną wartość dodaną można zdefiniować jako przyrost wiedzy w wyniku danego procesu edukacyjnego ... Jest miarą postępów uczniów w określonym okresie badawczym... rozumiemy ją (EWD) jako przeciętną wzrostu umiejętności i wiedzy uczniów do niej uczęszczających w danym okresie czasu".

Jak prezentuje sie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie w tym raporcie, można zobaczyć na poniższych wykresach.

Wniosek ogólny, na podstawie wyników z kilku ostatnich lat jest taki, że Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie jest szkołą wspierającą ucznia. Nasze gimnazjum osiaga wysoką efektywność nauczania (pomimo średnich wyników, nasi uczniowie przez trzy lata nauki odnotowują liczący sie postęp w porównaniu z wynikami ze szkoły podstawowej).

Jak odczytywać wykres?

szkoła sukcesu - szkołaosiąga wysokie wyniki, a uzniowie odnotowują liczący sie postęp w porównaniu ze sprawdzianem po szkole podstawowej;

szkoła niewykorzystanych możliwości - szkoła osiaga wysokie wyniki, ale uczniowie wypadają gorzej w porównaniu ze sprawdzianem po szkole podstawowej;

szkoła wspierająca - szkoła osiąga słabe wyniki, ale uczniowie odnotowują postęp w porównaniu ze sprawdzianem po szkole podstawowej;

szkoła wymagająca pomocy - szkoła osiąga słabe wyniki,a uczniowie wypadają jeszcze gorzej niż na sprawdzianie po szkole podstawowej.

Lata 2011-2013

EWD 2013